Resweratrol

mięta właściwości

Resweratrol to organiczny związek chemiczny występujący naturalnie w owocach i ich przetworach. Związek ten jest niezwykle skutecznym przeciwutleniaczem, a także naturalnym środkiem przeciwgrzybicznym. Jego działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne może mieć duże znaczenie w zapobieganiu chorobom układu krążenia, układu nerwowego i nowotworom.

Źródło resweratrolu:

Czarne winogrona (a w szczególności ich skórki) są najlepszym źródłem tej substancji. Jego duże ilości znaleźć można również w skórce morwy, czarnej porzeczki, żurawiny, borówce, malinach, truskawkach, orzechach ziemnych oraz w czerwonym winie.

Czerwone wino zawiera największe stężenie resweratrolu, zdecydowanie mniejsza ilość występuje w winie różowym i białym. Na jego zawartość oprócz odmiany winogron ma również wpływ różnica w produkcji, miejsce uprawy, rok winobrania i warunki atmosferyczne (im bardziej nasłonecznione tereny tym stężenie resweratrolu w owocach jest większe).

Właściwości:

Resweratrol należy do substancji nieodżywczych o udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych. W badaniach stwierdzono znaczące działanie resweratrolu w redukcji objawów starzenia, a także zmniejszaniu stanów zapalnych w naczyniach krwionośnych, zwiększaniu elastyczności aort, zwiększaniu koordynacji ruchowąej, zwalnianiu rozwoju zaćmy, zachowaniu gęstość kości, znaczącym obniżaniu poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Wielu naukowców i badaczy uważa, że resweratrol odpowiedzialny jest za tzw. „francuski paradoks”, czyli wyjątkową, jak na Europę Zachodnią, długość życia Francuzów, pomimo zbyt tłustej diety i znacznej ilość spożywanego alkoholu. Zaobserwowano również mniejszy odsetek przypadków chorób sercowo– naczyniowych. Należy jednak pamiętać, że piją oni głównie czerwone wino, które jest znakomitym źródłem resweratrolu.

W 1995 roku duńscy badacze udowodnili, że osoby spożywające regularnie w niewielkich ilościach czerwone wino, są aż o 60% mniej podatne na zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu. W badaniach na szczurach wykazano, że resweratrol może skutecznie chronić przez nadciśnieniem tętniczym, a także przed przerostem mięśnia sercowego, które często jest skutkiem podwyższonego ciśnienia. Związek ten hamuje nieprawidłową angiogenezę, tzn. blokuje patologiczny rozwój naczyń krwionośnych, który ma miejsce m. in. w przypadku powstawania zmian nowotworowych.

Badacze z Cardiovascular Research Center na Uniwersytecie Connecticut School of Medicine przeprowadzili eksperyment na szczurach z zaindukowaną cukrzycą. Dożylne, cykliczne podawanie resweratrolu spowodowało znaczące obniżenie poziomu glukozy we krwi. Dlatego też związek ten może być skutecznie wykorzystywany jako naturalny środek zapobiegający hiperglikemii.

Resweratrol ma również właściwości przeciwzapalne oraz cytoprotekcyjne, tzn. ochrania komórki naszego ciała przed szkodliwymi czynnikami. W badaniach in vitro i in vivo zapobiegał powstaniu naczyniowego stresu oksydacyjnemu i uniemożliwiał rozwój zapalenia w odpowiedzi na podrażnianie dymem tytoniowym. W znacznym stopniu wyłapywał powstałe wolne rodniki i marker zapalenia. Działa ponadto ochronnie na komórki wątroby, zapobiegając odkładaniu się trójglicerydów u osób, które spożywają dużo tłuszczy nasyconych. W badaniach prowadzonych na Capital Medical University w Chinach wynika, że resweratrol może skutecznie chronić komórki naskórka przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych, a dokładniej przed stresem oksydacyjnym wywołanym promieniami UVA.

W 2009 roku na łamach Neurochemistry International opublikowano informację na temat neuroprotekcyjnych, ochornnych dla mózgu, właściwości resweratrolu. Wykazano, że związek ten ma działanie hamujące na powstawanie złogów β-amyloidu oraz zmniejszenie tworzenia płytek, które są charakterystyczne przy zjawiskach związanych ze zmianami degeneracyjnymi w mózgu.

Resweratrol ochrania nasz serce, układ krążenia i mózg. Przedłuża życie komórek i zapobiega ich starzeniu, ma właściwości antynowotworowe, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Może być skutecznym i przede wszystkim naturalnym środkiem do walki z szeregiem współczesnych schorzeń.